Porodnost se po celém světě snižuje. Demografové tvrdí, že celková míra plodnosti (TFR) ve výši 2,2 porodů na ženu je potřebná k zajištění stabilní populace pro danou zemi. Nicméně, mnoho evropských a severoamerických národů má TFR hluboko pod touto úrovní. Ačkoli nižší TFR naznačují posílení postavení žen a vyšší rozvoj, mohou také v budoucnu vést k několika socioekonomickým problémům. Jak populace stárne, výdaje na zdravotnictví a důchody porostou. Země pak budou potřebovat mladší pracovní sílu, která bude pracovat a platit daně, aby si udržely výhody pro starší populaci.
Přestože se míra porodnosti snižuje, není na všech kontinentech světa stejná. Kontinenty podle TFR jsou následující:
1. Afrika – 4.1
S hodnotou 4,1 je plodnost Afriky nejvyšší mezi kontinenty světa. Africká populace během 20. století a do 21. století rychle rostla. V roce 2017 měla Afrika více než 1,25 miliardy obyvatel . Míra růstu populace na kontinentu je 2,5 % ročně. Prognózy tvrdí, že do roku 2050 bude mít samotná subsaharská Afrika přibližně 2,2 miliardy obyvatel, což bude třikrát více než na celém evropském kontinentu. V 50. letech 20. století měl tento region pouze 180 milionů lidí, což byla jen jedna třetina Evropy. Zatímco populace Afriky představovala v roce 1913 pouze 7 % světové populace, odhaduje se, že v roce 2100 bude tvořit 39,4 % světové populace.
2. Oceánie – 2.3
Oceánie je na druhém místě po Africe jako světová oblast s druhým nejvyšším TFR. Míra porodnosti v regionu se však velmi liší. V melanéských zemích je porodnost téměř stejná jako v Africe (v průměru 4,8). V Mikronésii a Polynésii je porodnost nižší (3,9 a 4,2 dítěte na ženu), ale stále vyšší než v jihovýchodní Asii. Francouzská a americká území v Oceánii mají nejnižší TFR kolem 2,4 dítěte na ženu a patří mezi nejrozvinutější oblasti Oceánie. Austrálie a Nový Zéland mají nejnižší TFR na kontinentu 1,8 a 1,87.
3. Asie – 2,0
Asie má průměrnou TFR 2. Plodnost se za posledních 5 desetiletí snížila téměř ve všech velkých asijských zemích. Pokles však byl velmi variabilní. Od roku 2000 do roku 2004 se míra porodnosti v Asii pohybovala od 6,8 dítěte na ženu v Afghánistánu až po 1,3 v Japonsku. TFR také vykazuje regionální rozdíly v Asii. Nejméně dětí mají východní Asiaté, zatímco nejvyšší plodnost mají obyvatelé jižní a střední Asie. TFR v zemích jihovýchodní Asie také vykazuje velké rozdíly. Například TFR v Singapuru je pouze 1,5, zatímco v Laosu je 4,8.
4. Jižní Amerika – 2,0
Jižní Amerika také zažívá trvalý pokles porodnosti. Nejvýraznější je jev v jižním kuželu kontinentu. Plodnost v Brazílii od poloviny 90. let dramaticky klesla z přibližně 2,5 dítěte na ženu na 1,8. V zemi jsou nyní preferovány malé rodiny, což je trend, který podpořily velmi populární telenovely vysílané po celé Brazílii. Argentina má TFR 2,1. Nízké TFR mají také Uruguay a Chile 2,0 a 1,9. Severní jihoamerické země však nezažily tak velký pokles TFR jako ty jižněji. Bolívie, Peru a Ekvádor mají jedny z nejvyšších TFR na kontinentu. Vysoká míra negramotnosti, chudoba a početné venkovské obyvatelstvo v těchto zemích nadále vyvolává vysokou porodnost. Jak se však tyto národy vyvíjejí, očekává se, že jejich TFR klesnou.
5. Severní Amerika – 1.8
Severní Amerika není výjimkou z celosvětového trendu klesající porodnosti. Spojené státy, Kanada a Mexiko, největší severoamerické země, mají TFR 1,7, 1,4 a 2,0. Tato čísla jsou mnohem nižší než před několika desítkami let. Karibské země mají také klesající porodnost. Například v Belize se TFR snížil o více než 58 % z 5,4 (1980 až 1985) na 2,6 od (2005 až 2010).
6. Evropa – 1.6
Žádný kontinent nezaznamenal větší pokles celkové porodnosti svého obyvatelstva než Evropa. Téměř všechny evropské státy zaznamenaly v posledních několika desetiletích drasticky snížené TFR. Francie, nejúrodnější země kontinentu, má TFR pouze 1,92. Po Francii následuje Švédsko a Irsko s TFR 1,85 a 1,81. Vlády několika evropských zemí přijaly opatření k povzbuzení lidí k rozmnožování