Jaká je budoucnost bez elektřiny?

Pokud se podíváme na celkový obrázek, elektřina nebyla součástí naší lidské zkušenosti tak dlouho. Vynalezen v roce 1879 a rozšířen po celém světě ve 20. století, je těžké si bez něj představit život, alespoň pro “moderního“ člověka. Dokážete si ale představit budoucnost bez elektřiny?

Blackout 2020

Všichni jste asi prošli výpadkem, že? Ten náhlý okamžik, kdy se zhroutí elektrická síť a všichni v sousedství, městě nebo dokonce celé části zemí zůstanou ve tmě. Stresující, zvláště pokud výpadek trvá déle , protože v důsledku toho, jak žijeme, všechna zařízení, která v každodenním životě potřebujeme, nutně potřebují elektřinu. 

Abychom uvedli věci ještě více do perspektivy, ani elektřina není něco, co existuje příliš dlouho, ani to není komodita, kterou si všichni na Zemi užívají. Odhaduje se, že přibližně 1,3 miliardy lidí nemá přístup k elektrické síti . Přibližně 600 milionů lidí v Africe a téměř 300 milionů lidí jen v Indii se nemusí bát výpadku proudu.

Nicméně skutečnost, že toto čtete na počítači, telefonu nebo tabletu, by měla vyvolat otázku: co když se výpadky stanou trvalou záležitostí?

Blackout navždy?

Vzhledem k neustále se rozšiřující populaci na planetě a nekonečnému počtu zařízení využívajících elektřinu nebyla globální poptávka po tomto druhu energie pravděpodobně nikdy vyšší. Nejen to, ale seznam zdrojů používaných k výrobě elektrické energie se rozšiřuje ještě déle, protože přeměna energie z větru nebo Slunce se stává životaschopnou alternativou k vaší typické elektrárně.

Počet jaderných elektráren také rostl, ale v závislosti na tak vysoce rizikovém zdroji, který využívá jaderné štěpení radioaktivních materiálů k výrobě energie, se zdá být také nebezpečný. Ještě nebezpečnější je skutečnost, že spojení mezi světem, který sleduje moderní způsoby, a elektřinou vypadá příliš silně.  

Jednou oblastí, která by byla neuvěřitelně zdevastována trvalým nedostatkem elektrické energie, je lékařské ošetření lidí, kteří potřebují pomoc. Pokud všechny nemocnice náhle ztratí proud a všechny záložní generátory se vyčerpají, miliony životů jsou bezprostředně ohroženy . Také skutečnost, že by nám z potrubí netekla horká voda, by nesmírně změnila způsob, jakým jíme, způsob, jakým zacházíme s jídlem (nezapomeňte, žádná lednička!) a způsob, jakým žijeme. 

Comms Down!

Bezpochyby více než kdy předtím nám technologie v oblasti komunikace poskytly jedinečné zážitky. Nikdy nebylo jednodušší a levnější mluvit s někým, kdo je na jiné straně světa. Proud informací, který neustále pohání svět médií, politiky a podněcuje nekonečné množství kulturních hnutí a trendů, se nikdy nezastaví. Svět komunikace ve věku digitálních nikdy nespí a je aktivní 24/7.

Co když zítra nebude moc a nebude absolutně žádný způsob, jak přenést do světa jakoukoli zprávu, bez ohledu na to, jak (ne)důležitá? Žádné sociální sítě, žádné zprávy a absolutně žádný způsob, jak zkontrolovat, co se děje. To je děsivá myšlenka, prakticky nepředstavitelná, protože by okamžitě změnila život na této planetě. Někdo k lepšímu, někdo k horšímu, ale každopádně se postarejte, abyste měli do dalších let k dispozici alespoň nějaké svíčky a sirky.