Zranili jste se při práci a teď nevíte, co dělat? Správný postup je jen jeden jediný. Přečtěte si následující řádky a požádejte si o finanční náhradu za újmu na zdraví.
Co je zapotřebí podniknout?
Pracovní úraz musíte okamžitě bez prodlení nahlásit svému nadřízenému. Ten má právo vás podrobit testu na alkohol a drogy. Pokud to situace vyžaduje, nechte se bezodkladně vyšetřit a následně také ošetřit lékařem.
Povinnosti zaměstnavatele
Další povinnosti už však nemáte, teď je nyní všechno na zaměstnavateli. Ten má povinnost vést všechny takové incidenty v knize úrazů. Ve chvíli, kdy zaměstnanec kvůli pracovnímu úrazu nemůže pracovat déle než tři kalendářní dny, vyhotoví záznam o pracovním úrazu.
Je zároveň nutné objasnit příčiny nehody a vyhotovit protokol. Ten zaměstnavatel do pěti kalendářních dnů zašle příslušným orgánům a institucím. Záznam o pracovním úrazu dále zaměstnavatel pošle na oblastní inspektorát práce, na pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení.
Odškodnění za pracovní úraz
Nezřídka se stává, že zaměstnavatel váš úraz odmítá označit za pracovní. Tím pádem ztrácíte nárok na náhradu vzniklých škod. Pokud se stanoviskem svého zaměstnavatele nesouhlasíte, obraťte se na specializované právníky, kteří mohou vaši situaci přezkoumat.
Pracovní úraz – Poradna pro zaměstnance je tu pro vás. Když odborníkům sdělíte váš problém, na základně detailního rozboru vám doporučí kroky, které byste měli podniknout. Pokud se nechcete sami pouštět do soudních sporů, můžete se také nechat právně zastoupit. Výhodou je, že předem dohodnutou částku zaplatíte pouze v případě úspěšného vyřešení své situace. V opačném případě vás právní pomoc nestojí nic.
Zároveň myslete na to, že nárok na finanční náhradu po pracovním úrazu máte pouze po omezenou dobu. Jakmile dosáhnete promlčecí lhůty, od svého zaměstnavatele bohužel neuvidíte ani korunu.