Co je LGBTQ+?

LGBTQ + je zkratka pro označení lesbických, gayů, bisexuálních, transgender a queer komunit. Tyto komunity mohou také zahrnovat identity jako tázající, asexuální, intersexuální, genderqueer, dvouduchové a další. I když mnoho různých slov pro identifikaci sexuality a/nebo pohlaví může být zastrašující, nebojte se zapamatovat si každý termín. LGBTQ+ má být zastřešujícím termínem pro všechny druhy neheterosexuálních a necisgender identit, které sdílejí duhovou vlajku.

L – Lesbička

Lesbičky jsou ženy, které přitahují pouze jiné ženy. Jsou homosexuálové.

G – Gay

Gay znamená homosexuál. Zatímco gay zpočátku označoval muže, kteří jsou přitahováni pouze jinými muži, je často používán všemi druhy lidí, kteří zažívají přitažlivost stejného pohlaví, včetně lesbiček. Zatímco sňatky homosexuálů byly až donedávna ve většině světa zakázány , nyní jsou legální v téměř 30 zemích.

B – Bisexuál

Bisexuální lidé jsou přitahováni ke stejnému pohlaví jako oni, stejně jako k jiným pohlavím.

T – Transgender

Lidé, kteří jsou transgender, se identifikují s jiným pohlavím, než jaké jim bylo přiděleno při narození. Například muži, který je transgender, by pravděpodobně byla při narození přiřazena žena, ale v současnosti by žil jako muž. Někteří transgender lidé budou v rámci svého přechodu vyhledávat lékařskou nebo chirurgickou léčbu potvrzující pohlaví, jako je hormonální terapie nebo „operace dna“. Ne všichni lidé, kteří přecházejí, se však rozhodnou podstoupit lékařské nebo chirurgické zákroky jako součást procesu.

Q – Queer

Queer je zastřešující termín používaný k označení jakéhokoli druhu pohlaví nebo sexuální menšiny. Nejčastěji jej využívá LGBTQ+ komunita. Slovo „queer“ bylo původně používáno jako urážka nebo nadávka vůči LGBTQ+ lidem, ale v 80. letech bylo znovu získáno. Někteří LGBTQ+ lidé používají slovo „queer“ jako způsob, jak odkazovat na komunitu, ale jiní toto slovo stále považují za nevkusné, takže je nejlepší se zeptat, než ho použijete k označení kohokoli.

+ – Všechno ostatní!

V rámci spektra genderu a sexuality existuje mnoho dalších identit a zahrnout je všechny by učinilo zkratku dlouhou a nevyslovitelnou!