Kde vznikl jazz?

Jazz je velmi populární hudební žánr, který vznikl v černo-amerických komunitách v New Orleans ve Spojených státech amerických. Hudba je ovlivněna africkými beaty a evropsko-harmonickými strukturami. Jazz má kořeny v západoafrických hudebních a kulturních projevech, afroamerických tradicích (ragtime a blues) a evropských melodiích vojenských kapel. Jazz byl vyvinut během konce devatenáctého a počátku dvacátého století. Mnoho lidí ji považuje za americkou klasickou hudbu. Jazz je uznáván jako hlavní hudební žánr od 20. let 20. století. Jazz se vyznačuje improvizací, polyrytmem, odezvou a call vokály a modrými a swingovými tóny.

Příroda Jazzu

Jazzoví hudebníci prostřednictvím své hudby vyjadřují mnoho různých emocí, od naprosté radosti po bolest. Proto jazzoví umělci rádi vytvářejí svůj jedinečný styl a zvuk. Trumpetista Louis Armstrong zní úplně jinak než Miles Davis. Jazzoví umělci rádi hrají písně ve svých jedinečných stylech. Mnoho jazzových nahrávek stejné hudby proto může znít odlišně. Jazz je o tom, aby každá verze zněla jinak a jedinečně.

Místo Narození Jazzu

New Orleans je známé svým spojením s tímto hudebním žánrem a je všeobecně považováno za kolébku jazzu. Během konce devatenáctého století město tančilo na mnoho rytmů VooDoo, zatímco ostatní části země si užívaly vojenské pochody. Rituály VooDoo v New Orleans si užívali všichni ve městě. New Orleans bylo jediné americké město, kde afričtí otroci vlastnili bubny.

Růst Jazzu

New Orleans hrál zásadní roli ve vývoji tohoto hudebního žánru. Město mělo nejrozmanitější obyvatelstvo ve Spojených státech s domorodými Američany, Mexičany, Němci, Italové, Francouzi a Afričané, kteří se vzájemně ovlivňovali. Četné afroamerické tradice se mísily s jinými kulturami a postupně se tento hudební žánr vynořil ze směsi blues, pochodů a ragtime mezi jinými druhy hudby. Nástroje používané tanečními a pochodovými kapelami v New Orleans se staly nástroji jazzovými. Některé z prvních jazzových nástrojů zahrnovaly plátky (naladěné v evropské 12tónové stupnici), bicí a žesťové.

Zpočátku byl tento hudební žánr pro tanec, ale později se vyvinul a lidé začali sedět a poslouchat hudbu. Obrovské procento raných jazzových hudebníků vystupovalo v nevěstincích a barech v Storyville. Poté, co byl v roce 1917 poprvé nahrán jazz, se tato hudba rychle rozvíjela a široce se rozšířila. Evoluci této hudby vedly četné talentované hudebníky včetně Milese Daise, Charlieho Parkera, Duke Ellingtona a Louise Armstronga.

Kdo Je Otcem Bílého Jazzu?

Otcem white-jazzu byl George „Papa Jack“ Laine. Laine byl americký hudebník a průkopnický vůdce kapely v New Orleans v období mezi americko-španělskou válkou a první světovou válkou. Laine byl prvním hudebníkem, který spojil latinskou, africkou a evropskou hudbu. Většina jazzových umělců z New Orleans, kteří během 20. a 10. let rozšířili jazz do dalších částí Spojených států, zahájila svou kariéru jako členové Jackovy pochodové kapely. Jack zaměstnával řadu talentovaných jazzových hráčů, včetně Sharkey Bonano a George Brunies.