5 hlavních důvodů, proč má Japonsko rychle stárnoucí populaci

Japonsko vypadá jako prosperující země. Možná jste slyšeli o lidech, kteří žijí v ultramalých bytech a spí v kapslích v Tokiu, a možná vás to přivedlo k přesvědčení, že Japonsko je země, kde je vesmír na prvním místě a že populace zažívá boom. V té větě je kus pravdy. V závislosti na tom, kde se v Japonsku nacházíte, může být nedostatek místa – alespoň cenově dostupný – ale populace už nepraská ve švech. Japonsko má v současné době rychle se zmenšující populaci a také stárne. Podle webu Nippon.com nyní počet obyvatel klesá již devět let v řadě.

V říjnu 2019 jich v zemi žilo asi 126 167 000, přičemž většina lidí byla ve věku 15 až 64 let. Počet lidí ve věku 65 a více však každým rokem přibývá. V roce 2000 tuto skupinu tvořilo asi 20 milionů lidí. Do roku 2019 se toto číslo téměř zdvojnásobilo. Počet lidí ve věku 15-64 let se zmenšuje.

A co děti do 15 let? Tato skupina se také zmenšuje. Je zřejmé, že Japonci stárnou a že ti mladší nemají mnoho dětí. Zde je pět faktorů, které přispívají k rychle stárnoucí populaci země.

Klesající Porodnost

Vědci odhadují, že do roku 2036 bude jedna třetina lidí žijících v Japonsku starší, pokud se věci udrží tak, jak jsou. V roce 2019 tamní ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že počet narozených dětí v Japonsku klesl během jednoho roku o téměř 6 %. V roce 2019 se v zemi narodilo 864 000 dětí. Může to znít jako hodně, ale je to poprvé od doby, kdy vláda začala v roce 1899 sledovat údaje, že počet narozených dětí ročně klesl pod 900 000. Bez dostatečného počtu nováčků, kteří by nahradili starší generaci, země rozhodně stárne. 

Mladí Lidé Nejsou Ve Vztazích

Faktory přispívající k nízké porodnosti v Japonsku jsou mnohostranné. Jedním z důvodů je, že mnoho mladých lidí v datovacím věku v zemi zůstává svobodných. Samozřejmě, že žena nemusí být ve vztahu, aby měla dítě, ale určitě to pomáhá zvýšit pravděpodobnost, že se to stane. Zdá se, že japonští mladí lidé v současnosti preferují vlastní společnost. Podle listu The Japan Times vědci zjistili, že téměř 70 % mužů a 60 % žen ve věku 18 až 34 let v zemi hlásí, že nejsou ve vztahu. Zdá se, že ani oni nemají v plánu nějaký založit. The Guardian.com uvádí, že podle Kunio Kitamura, který je šéfem Japonské asociace pro plánování rodiny (JFPA), je demografická krize natolik vážná, že by země mohla „ nakonec zahynout a vyhynout “. 

Nemít Sex

Japonští mladí lidé se nejen vyhýbají vztahovým závazkům, ale mnozí se ve skutečnosti vyhýbají i sexu. Někteří tomu říkají japonský „syndrom celibátu“. Zpráva v The Guardian.com uvádí, že asi 45 % japonských žen ve věku 16–24 let říká, že „nemají zájem o sexuální kontakt nebo pohrdají“ a překvapivě více než 25 % mužů stejného věku říká, že se cítí stejně. Aby došlo ke změně a populace vzkvétala, byly by podle odborníků nutné zásadní změny postojů. 

Ekonomická Nejistota

Může se to zdát jako zvláštní jev, když slyšíte, že velká část celé společnosti již netouží po plození, ale když vezmete v úvahu ekonomické zabezpečení , kterému čelí někteří mladší Japonci, scénář dává o něco větší smysl.

Podle některých zdrojů přísné a někdy trestuhodné firemní prostředí v Japonsku prakticky znemožňuje ženám po svatbě mít kariéru. Očekává se, že zůstanou doma a budou mít děti. Háček 22 je v tom, že ceny jsou v Japonsku tak vysoké, že většina domácností potřebuje, aby oba rodiče pracovali, aby si mohly dovolit mít děti. Japonsko také zažilo dvacet let ekonomické stagnace, kvůli které může být pro některé muže těžké mít pocit, že by někdy mohli pracovat dostatečně tvrdě, aby si vydělali peníze potřebné k uživení celé rodiny. Tento tlak je tak velký, že jej většina není ochotna snést.  

Přísné Sociální Standardy 

“ Manželství je ženský hrob .“ Toto je staré japonské přísloví, které odkazuje na trend, kdy manželé ignorují japonské manželky ve prospěch milenky. Věci se v zemi trochu změnily, ale pro ženy je nyní tento hrob hrobem, který ukrývá jejich kariéru. 

Přísné sociální standardy vedou v Japonsku k tomu, že ženy přestanou pracovat, pokud se vdají. Samozřejmě se vždy najdou nějaké výjimky, ale ženy, které tvrdě pracovaly na úspěšné kariéře, si nyní stojí za svým. Jednoduše nejsou ochotni to všechno vzdát a zůstat doma. V důsledku toho se o těchto ženách říká, že se zcela vyhýbají romantickým vztahům. 

Uvádí se, že asi 70 % japonských žen opouští zaměstnání po porodu prvního dítěte. Existuje výraz pro ženu, která je vdaná a pracuje v Japonsku, a není příznivá. Je to oniyome a znamená „ďábelské manželky“.

Je tedy snadné pochopit, proč podle japonského Institutu pro populaci a sociální zabezpečení 90 % mladých žen v zemi uvádí, že zůstat svobodné je podle jejich názoru „lepší než to, co si představují manželství“. 

Imigrace A Budoucnost

Japonsko bylo kdysi do značné míry homogenní zemí, ale to se pomalu mění. V roce 2017 vláda přijala zrychlený trvalý pobyt pro kvalifikované pracovníky a v roce 2018 přijala nový zákon, který výrazně zvýší počet dělnických pracovních víz a poskytne těmto pracovníkům možnost trvale žít v Japonsku, pokud si to přejí. Dokud se Japonci, kteří nejsou přistěhovalci, rozhodnou zůstat v celibátu, zdá se, že imigrace bude odpovědí na udržení budoucí populace země.