Kód Bushido: 10 faktů o kultuře samurajů

Samurajové byli vojenskou šlechtou, která žila ve středověku v Japonsku. V japonské společnosti té doby měli vliv a užívali si určitých privilegií, které ostatní členové společnosti mít nemohli. Kód Bushido je souhrnný název používaný pro systém ctností, který sloužil jako morální vedení japonským samurajům. Obsahoval mnoho různých kódů ideálů a cti, které samurajové zastávali, a vedl je po celý život naplněný bojem.

Kód Bushido byl plný lekcí o loajalitě, bojových ctnostech a rad, jak být lhostejný k bolesti. Samurajská kultura byla a stále je fascinující , zejména pro lidi žijící daleko od Japonska. Sloužil jako zdroj mnoha příběhů vyprávěných v hollywoodských filmech a dalších formách médií, jako jsou videohry nebo komiksy. Zde je našich deset nejzajímavějších faktů o kultuře samurajů.

Samuraj By Prováděl Sebevražedné Rituály

Cesta samuraje má za cíl podporovat čestný způsob života všemi možnými způsoby. Jakmile samuraj zradil způsob bushido nebo se jakkoli zneuctil, byl nucen spáchat rituální sebevraždu. Sebevražda se nazývá „seppuku“ (někdy nazývaná harakiri) a je to způsob, jak získat zpět malé množství ztracené cti smrtí. Je to dlouhý a komplikovaný proces, který končí bodnutím samuraje do břicha, zatímco mu jiný člověk usekne hlavu.

Samurajové používali velké množství zbraní

Ačkoli se nejvíce proslavili používáním mečů neboli „katan“, samurajové museli vědět, jak bojovat pomocí několika druhů zbraní. Běžně používali oštěpy, ale nejznámější jsou jako zkušení uživatelé luku. Jakmile byly zbraně zavedeny, samurajové se jejich použití také nevyhýbali.

Samurajové bez mistrů se nazývali ronin

Každý samuraj sloužil svému pánovi. Někdy však mistr zemřel nebo došlo k neshodě mezi mistrem a samurajem. Samuraj bez pána se nazýval ronin, toulal se po celém japonsku a nabízel žoldnéřské služby.

Osm ctností bušidó

Nitobe inazo, japonský politik na počátku 20. století, se pokusil sjednotit samurajskou kulturu tím, že si představil bushido jako kód složený z osmi ctností. Těmito ctnostmi jsou čest, povinnost, loajalita, hrdinská odvaha, shovívavost, respekt, spravedlnost a sebeovládání.

Samurajové byli vysoce vzdělaní

Protože byli svým způsobem považováni za šlechtu, museli samurajové umět mnohem víc než jen bojovat. Byli dobře vzdělaní, zběhlí v psaní a matematice . Psali poezii, malovali a byli zručnými zahradníky.

Samurajů bylo mnoho

I když se může zdát, že samurajové byli malým elitním týmem, který byl pověřen nejdůležitějšími vojenskými úkoly feudálními vojevůdci, nebylo tomu tak. Samurajové byli společenskou vrstvou, jejich počet byl poměrně velký a jejich počty obsahovaly vojáky ze střední a vyšší třídy, nejen ze šlechty. Protože jich bylo tak mnoho, lidé věří, že každý žijící japonec má v sobě nějakou samurajskou krev.

Byly tam samurajky

Samurajové jsou v různých formách médií často zobrazováni jako velcí svalnatí muži. Po jejich boku však bojovalo i mnoho žen. Tyto samurajky byly známé jako „onna-bugeisha“ a musely projít stejným vzděláním a přípravou jako samurajové, než byly přijaty na bojiště. K boji používali zakřivená kopí, nazývaná „naginata“.

Otevřená sexualita samurajů

O samurajích bylo známo, že jsou otevření ohledně své sexuality. Přijali homosexualitu a aktivně mezi sebou podporovali vztahy osob stejného pohlaví. Většinou tyto vztahy zahrnovaly staršího a zkušeného samuraje a jejich mladších učedníků. Název této praxe byl „wakashudo“ a tehdy to bylo docela běžné.

Katana – meč samurajů

Meč používaný samuraji je jednou z nejznámějších a ikonických zbraní v historii. Způsob jejich výroby je extrémně složitý, vyžadoval skládání více vrstev oceli. A ne ledajaká ocel, japonští kováři používali vzácnou ocel „tamahagane“. Katany jsou známé jako krásné a smrtící čepele a někteří lidé věřili, že v sobě drží duše svých majitelů.

Samurajské brnění je ikonické

Samurajové měli extrémně propracované brnění, které nosili na bitevním poli . Výroba takových brnění byla sama o sobě považována za uměleckou formu. Každý kus brnění sloužil svému účelu, ale co je nejdůležitější, byl vždy navržen pro vysokou mobilitu. Navzdory tomu vypadaly zbroje děsivě, hlavně kvůli helmám, které často měly masky.