10 největších psanců divokého západu

Starý divoký západ byl obdobím v historii Severní Ameriky, které začalo po občanské válce a pokračovalo až do začátku 20. století. V tomto věku žilo mnoho (ne)proslulých psanců a banditů, a zde je seznam 10 nejlepších mužů a žen, kteří zanechali významnou stopu v historii Divokého západu. 

James Butler Hickok Alias Divoký Bill Hickok

Stejně jako v případě mnoha psanců, o kterých zde budete číst, Divoký Bill Hickock operoval na obou stranách zákona. Sloužil jako voják Unie, dělal skautské práce a stal se šerifem. Nakonec však přešel na temnou stranu úplně. 

Divoký Bill zabil dva muže a kvůli těmto zločinům byl postaven před soud a v obou případech byl propuštěn. Během svých šerifských povinností v kansaském Ellis County porazil dva muže a jeho pověst pistolníka brzy vzrostla. V roce 1871, když sloužil jako maršál v Abilene v Kansasu, měl problémy s dalšími psanci, jako byli John Wesley Hardin a Phil Coe. Divoký Bill Hickok, který žil v nebezpečném městě, dělal tak nebezpečnou práci a tančil kolem obou stran zákona, byl sestřelen během pokerové hry v Deadwood v Jižní Dakotě. 

Henry McCarty Alias Billy The Kid

Billy the Kid, známý také jako William Henry Bonney, je připomínán jako jeden z nejznámějších psanců Divokého západu. Když mluvíme o roce, kdy se narodil, neexistuje žádná jistota, ale existuje podezření, že to byl rok 1859. Kariéra psance Billyho The Kid začala velmi brzy, ve věku 15 let. 

Jako sirotek se Billy the Kid jako mladý teenager uchýlil k kriminálním aktivitám. Začal krást koně a v pouhých 17 letech už zabil muže s tím, že to bylo v sebeobraně. V letech, které přišly poté, si Billy the Kid vybudoval docela dobrou pověst. Bojoval za dva gangy, Regulátory a Rustlery a věří se, že během té doby zabil v přestřelkách 21 mužů. 

Ačkoli byl odsouzen a měl být oběšen za zabití šerifa Bradyho, Billymu Kidovi se podařilo uprchnout, než byl popraven. 14. července 1881 však psanec konečně potkal svůj osud, když ho Pat Garett našel a zastřelil. Billymu Kidovi bylo pouhých 21 let, když zemřel.

Daltonský Gang

Bratři Daltonové se nejvíce proslavili svými bankovními a vlakovými loupežemi. Gang byl, jak název napovídá, rodinným podnikem. Na kriminálních aktivitách se podíleli tři bratři, Emmet, Robert a William. Nejstarší z nich, William, nepřekvapivě, také pracoval jako americký náměstek Marshall a poprvé ochutnal krev, když mu bylo pouhých 19 ve službě.

V roce 1892 se Dalton Gang rozhodl vyloupit dvě banky v Kansasu, které byly ve stejné ulici ve městě Coffeyville. Jako přestrojení nosili falešné vousy, ale to nepomohlo. Jakmile vyšli z banky, lidé z Coffeyville zahájili palbu. Dva ze tří bratrů byli mrtví a pouze Emmet žil, ale strávil 14 let ve vězení v kansaské věznici. 

John Wesley Hardin

John Wesley Hardin začal svou kriminální kariéru, když mu bylo pouhých 15 let, když během rvačky sestřelil mladého černošského chlapce. Poté okamžitě posadil další dva lidi, kteří ho chtěli dostat kvůli tomu, co udělal. JW Hardin zabil během svého vraždění asi 30 lidí.

Zatčen v roce 1877, odpykal si 15 let ve vězení, když ho chytili Texas Rangers. Poté, co se dostal ven, přestal se životem psanců, ale v roce 1895 byl zastřelen v salónu při hře v kostky. 

Pearl Hart

Miss Heart se narodila v roce 1871 v Kanadě . Pocházela z bohaté rodiny a měla šanci žít život bez zločinu, ale přesto se rozhodla jinak, když utekla do Chicaga s gamblerem Frederickem Hartem. Brzy poté ho opustila, protože Hart byl velmi hrubý. 

Poté odjela do Arizony a spolu se svým partnerem Joe Bootem provedli sérii loupeží. Pearl Hart muže svedl, Boot je praštil do hlavy, jakmile vstoupili do místnosti, a to byla metoda, která jim dobře posloužila. Poté, co vykradli dostavník, odešli do pouště a byli brzy nalezeni. Pearl Hart byla propuštěna po pouhých 18 měsících ve vězení a existuje podezření, že tam otěhotněla, a soud nechtěl prozradit, jak se to stalo, když byl Hart uvězněn. 

Robert Leroy Parker Alias Butch Cassidy

Butch Casidy se narodil v roce 1866 a byl vůdcem jednoho z nejúspěšnějších gangů v historii Divokého západu. Butch vstoupil do světa činností psanců okrádáním dobytka a koní při práci v řeznictví, odtud přezdívka Butch.

Poté, co v roce 1894 opustil vězení a odpykal si 18 měsíců trestu za krádež koně, se znovu připojil ke své nechvalně známé Divoké partě. Zahájili řádění bankovních a vlakových loupeží, které byly dobře připraveny a bezvadně provedeny. Události kolem jeho smrti nejsou jednoznačné. Někteří věří, že byl sestřelen po neúspěšném pokusu o loupež v Bolívii, zatímco jiní věří, že se on a jeho partnerka Sundance Kid vrátili žít do USA pod přezdívkami. 

The Buck Gang

Tato skupina psanců se skládala z Afroameričanů a Creek-Indů. Své jméno dostali po Rufusi Buckovi, který byl alfou a omegou jejich kriminálních operací. Rufus Buck Gang se nechvalně proslavil dvoutýdenním řáděním, kdy okradli, znásilnili a zavraždili mnoho lidí v oblasti Fort Smith. Pouhý rok poté, co byla skupina vytvořena, byla skupina dopadena Marshallem S. Mortonem Rutherfordem a všichni byli popraveni 1. července 1896. Zajímavé je, že členové gangu Rufus Buck byli jedinými muži popravenými kvůli znásilnění ve Fort Smith. 

Laura Bullionová 

Laura Bullion se narodila v roce 1876 a pocházela z indiánského původu a jako teenager se připojila k Wild Bunch of Butch Cassidy. Byla známá jako Rose of the Wild Bunch. 

Laura byla ta, která prodávala všechno, co Divoká parta ukradla, a byla klíčovým aktivem gangu, dokud trval. V roce 1901 byla zatčena a strávila více než tři roky ve vězení. Usadila se v Memphisu v Tennessee, kde pracovala jako interiérová designérka. Zemřela v roce 1961 jako poslední členka Wild Bunch. 

Gang Dodge City

Gang Dodge City pod vedením Hymana G. Neilla, známého také jako Hoodoo Brown, vykrádal dostavníky, vlaky, vraždil lidi a zabýval se různými korupčními aktivitami. Byli aktivní v Las Vegas v Novém Mexiku od roku 1879 do roku 1880.

Hoodoo Brown byl strůjcem všech operací, protože pracoval jako koroner v Las Vegas. Použil tuto pozici, aby zakryl vraždy, které gang spáchal v Las Vegas. To mělo krátké trvání, protože byli nakonec zastaveni a zatčeni v létě 1880. Hoodoo Brown byl vykázán z města a mnoho dalších členů se rozhodlo odejít také, a tak přišel konec gangu Dodge City.

Bonnie Parker

Bonnie Parker se narodila v roce 1910 ve městě Rowena v Texasu. Byla úspěšnou studentkou, která se chtěla stát herečkou. Její priority se však změnily, když v roce 1930 potkala Clyda Barrowa. 

Poté, co se Bonnie zamilovala do Clyda, se přidala k jeho gangu a okamžitě začala s loupežemi a vraždami. Bonnie a Clyde se vydali na šílené dvouleté loupežné a zabíjející řádění. Loupali v 5 různých státech a cestou zabili 13 lidí. V roce 1934 je nakonec zastavil Texas Ranger zvaný Frank Hamer, který je přepadl a zabil na odlehlé silnici v Bienville Parish v Louisianě.