Jaký je význam Jin a Jang?

Ačkoli dnes znak jin-jang najdeme všude od šperků po tetování, všudypřítomný symbol má svůj původ ve starověkém taoismu , čínské filozofii. Nejstarší zmínka o jin-jang, která se v kantonštině i mandarínské čínštině překládá jako tmavý-jasný , byla napsána v roce 700 př. n. l. se nachází v I-ťingu neboli Knize proměn. Koncept jin-jang představuje rovnováhu a harmonii a naznačuje, že vše v přírodě je složeno z protikladných, ale vzájemně se doplňujících prvků. Tyto protichůdné síly se propojují, aby vytvořily chi neboli vazebnou energetickou sílu ve vesmíru. Příliš mnoho obou může být destruktivní a nalezení jejich rovnováhy je nezbytné pro štěstí a zdraví.

Podle čínské kosmologie se neustálé střídání tmy a světla rovná koloběhu života. Například, když slunce vychází, Měsíc slábne, ale jakmile slunce dosáhne své výšky, začne znovu klesat a Měsíc vychází. Totéž lze pozorovat při změně ročních období, jakož i přílivu a odlivu. Jin-jang také existuje v rámci našich vzájemných interakcí, jako je dávání a přijímání nebo mluvení a naslouchání.   

Tvar

Obrys symbolu je kruh, který v čínské tradici představuje věčnost a nepřetržitý cyklus života . Uvnitř jsou dvě poloviny ve tvaru pulců nebo slz. Jedna polovina, jin, je černá, zatímco druhá polovina, jang, je bílá. Poloviny, které se skládají z velkého konce a menšího ocasního konce, se zdají vířit jedna do druhé. Uvnitř každého velkého konce je malá tečka opačné barvy. To představuje představu, že příliš mnoho čehokoli je nezdravé a že k nastolení harmonie je zapotřebí protiváha. 

Jin

Jin je reprezentován tmavou polovinou symbolu. Existuje řada prvků spojených s jinovou stranou čchi. Směry na západ a sever souvisí s jin, stejně jako přírodní podmínky srážky, noc, podzim a zima. Předpokládá se, že sudá čísla jsou v souladu s jinem, stejně jako kovy, Země a voda. Předpokládá se, že jin je ženská energie spojená s pravou stranou těla.

Jang

Yang je reprezentován bílou polovinou symbolu. Jeho prvky jsou opakem jinu, včetně směrů na východ a jih, stejně jako slunečního světla, dne, jara a léta. Lichá čísla, dřevo, vzduch a oheň jsou v souladu s jang, který je také spojen s mužskou energií a levou stranou těla. 

Čtyři Aspekty

Spolu s binárním konceptem světla a tmy zahrnuje jin-jangová filozofie také vztahy zvané Čtyři aspekty, které vedou k rovnováze a harmonii. Čtyři aspekty jsou vzájemná závislost, transformace, rozpory/paradoxy a neustálá změna. Vzájemná závislost znamená, že jedno bez druhého nemůže existovat. Transformace se týká cyklu odpočinku a akce, života a smrti. Protiklady a paradoxy se týkají existence protikladů. A konečně, neustálé změny nám připomínají, že jediné, co můžeme předvídat, je to, že se věci budou vždy měnit a vyvíjet.